A váci cementgyártó annyira masszív, hogy még a betoncápák sem tudnának vele elbánni.


Miközben a Duna-Dráva Cement (DDC) Kft. Kolodko Mihállyal karöltve izgalmas betoncápák átadását ünnepelte a Duna partján, a cégnek a háttérben számos kormányzati rendelettel kell szembenéznie. Az utóbbi években a különadók és a hatósági árak komoly kihívások elé állították a vállalatot, ám ennek ellenére ők mégis a megújulás és innováció jegyében lépnek a magyar piacra.

Bár a napokban a DDC inkább a közreműködésével létrejött szoborcsoport miatt került terítékre, a cementgyártó nem csak emiatt érdekes. A cég a német HeidelbergMaterials és a Schwenk Zement tulajdonában lévő leányvállalat, magyarországi működése azonban szinte teljesen magyar, így a termékeik rendelkeznek a magyar termék védjeggyel. Ehhez mindazokat a feltételeket teljesítik, hogy magyar telephelyen, magyar alapanyagot és munkaerőt használva termelnek. A vállalatnál hangsúlyt fektetnek a munkaerő hosszútávú megtartására, ennek köszönhetően van olyan család is, amelynek három generációja is a DDC-nél dolgozik. Szilágyi Zsolt elnök-vezérigazgató sem most került a céghez, több, mint 25 évvel ezelőtt kezdte gyakornokként.

A Duna-Dráva Cementnél a fluktuáció viszonylag alacsony, egyszámjegyű szinten mozog, ami figyelembe véve a jelenlegi magyar gazdasági helyzetet, meglepő. Az utóbbi négy évben a kormány két különadót is bevezetett a cementgyártók számára: egy kiegészítő bányajáradékot és egy szén-dioxid kvóta adót. Ezen intézkedések mellett a cementgyártásra is komoly korlátozások léptek életbe, hasonlóan a korábbi farhát-árstophoz; a termelés során nem lehet tonnánként 20 ezer forintnál magasabb profitot realizálni. A DDC azonban nem hátrált meg, és úgy tűnik, hogy a kormány által bevezetett rendeletek sem vezetnek ahhoz, hogy a vállalat kormányközeli érdekeltségek kezére kerüljön.

A cementgyártónak és Kolodko Mihálynak köszönhetően mostantól nem szükséges külföldre utazni ahhoz, hogy valaki felkiálthasson: cápaveszély! Sőt, állatkert vagy tropikárium meglátogatása sem szükséges; elég, ha ellátogatunk a váci Duna-partra, ahol a kavicsok között felfedezhetjük a betoncápákat. Ezek a különleges dunai alkotások a környezetszennyezés elleni küzdelemre hívják fel a figyelmet, ugyanis alkotójuk a Duna által a partra sodort hulladékból formálta meg őket. Ily módon nemcsak egyedülálló műalkotások születnek, hanem egy fontos üzenet is átadásra kerül a természet védelme érdekében.

A cápák másik alapvető összetevője a cement, amelyet a lehetőségekhez képest környezetbarát módon állítottak elő. Az alapanyagot a DDC evoBuild termékcsaládja biztosítja, ahol a cementek gyártása során a szén-dioxid-kibocsátás jelentősen csökkentett, legalább 30%-kal alacsonyabb a hagyományos eljárásokhoz képest. Ezáltal a cement nemcsak ökológiai szempontból kedvező, hanem mind szilárd, mind friss állapotában teljesen megegyezik a klasszikus beton jellemzőivel.

Related posts