Hollandia szigorítja az angol nyelvű egyetemek kínálatát: 2025-től jelentősen csökken az elérhető angol nyelvű szakok száma.


Íme egy átdolgozott változat: Ezekkel a lépésekkel kívánják csökkenteni a hazánkba érkező külföldi diákok számát.

Eppo Bruins holland oktatási miniszter a héten ismertette javaslatát, amely az angol nyelvű egyetemi képzések csökkentésére irányul. Az eseményről az Erudera számolt be.

Ahogy már korábban is beszámoltunk az Eduline-on, Hollandia a külföldi tanulmányokat tervező magyar diákok körében az egyik legkedveltebb úti céllá vált. Az Engame Akadémia 2024-es kutatása szerint a 2023/24-es tanévben körülbelül 2926 magyar hallgató választotta az ország valamelyik felsőoktatási intézményét. Ausztria és Németország után Hollandia így a harmadik leglátogatottabb célország a magyar diákok számára, és egyben az első azon országok közül, ahol angol nyelvű képzésben részesülhetnek.

Az ország azonban nem csupán a magyar hallgatók körében népszerű, hanem nemzetközileg is. A népszerűsége az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése óta ugrott meg, mivel itt továbbra is olcsón érhetők el angol nyelvű képzések.

A külföldi diákok száma jelentős mértékben megnövekedett, ami komoly kihívások elé állítja az országot. A lakásárak és bérleti díjak Hollandiában így is rendkívül magasak, most pedig még inkább elszálltak. Emellett a holland hallgatók is jelezték, hogy az előadótermek túlzsúfoltsága egyre inkább problémát jelent számukra.

A holland kormány legújabban egy törvényjavaslatot terjesztett elő, melynek célja, hogy 2025-től az egyetemeken indított szakok kétharmada holland nyelven valósuljon meg. Eddig az angol és holland nyelvű képzések aránya nagyjából fele-fele volt.

A Nuffic adataira hivatkozva az Erudera egyébként azt írja; a külföldi hallgatók száma a 2023/24-es tanévben meghaladdta a 128 ezret az országban. Ez a felsőoktatásban résztvevő diákok körülbelül 16 százaléka.

A legnagyobb számban a német egyetemista diákok választották Magyarországot tanulmányaik színhelyéül, összesen 21 362 fővel. Ezt követik az olasz hallgatók, akiknek száma 8227, míg a román diákok 7420 fővel járulnak hozzá a hazai felsőoktatás sokszínűségéhez.

A témával bővebben ebben a cikkünkben foglalkoztunk:

Related posts