A begónia leveleinek barnulása aggasztó jelenség lehet, de ne ess pánikba! Íme néhány tipp, amellyel megmentheted ezt a gyönyörű virágot. Először is, figyelj a locsolásra: a begónia érzékeny a túl sok vagy túl kevés vízre. Az is fontos, hogy a növény megf


A begónia a szobanövények egyik igazi kedvence, de nemcsak a lakásban, hanem a balkonon vagy a kertben is remekül fejlődik. Függetlenül attól, hol helyezzük el, a nyári hőségben érdemes extra gondoskodást nyújtani neki, hogy a legszebb formáját hozza.

A begónia népszerűsége a hobbikertészek és a tapasztalt növénybarátok körében nem véletlen: e csodás növény minimum gondozással is képes elvarázsolni minket színes virágaival. Ám mi lehetne zavaróbb, mint amikor a szépen nevelt virágunk váratlanul barna szélű levelekkel ad hangot elégedetlenségének? Ne essünk kétségbe! A növényünk csak egy figyelmeztetést küld, hogy valami nincs rendben, és sürgősen szüksége van a figyelmünkre és gondoskodásunkra.

A tartása valóban nem igényel különösebb szakértelmet, de bármilyen növényről is legyen szó, az azonban biztos, hogy az adott fajta minimális igényeivel érdemes tisztában lenni. A BloomScape megmutatta, hogy mi a teendő a barnuló begóniával, és hogy hogyan mentheti meg a virágot, mielőtt végleg búcsút intene neki.

A begónia egyik leggyakoribb panasza a kiszáradt talaj. Ha túl ritkán locsolja, a földje csontszáraz lesz, a levelek pedig barnulni kezdenek a széleken. A trükk: akkor öntözzön, amikor a talaj már félig-meddig kiszáradt, de még nem teljesen porhanyós. Egy alapos locsolás után mindig öntse ki a felesleges vizet a cserép alatti tálcából, mert a begónia nem szereti, ha a gyökerei áznak.

Amikor a talaj már teljesen kiszáradt, itt az ideje egy kis "wellness hétvégének" a növény számára. Helyezze a virágot a cseréptálca nélkül a mosogatóba vagy a kádba, majd engedjen alá bőséges mennyiségű langyos vizet, legalább 7 centiméter mélyen. Fontos, hogy a víz ne legyen forró! Hagyja a növényt legalább háromnegyed órán keresztül pihenni, hogy az alján keresztül jól magába szívhassa a nedvességet. Ha a föld felszíne még mindig száraz, óvatosan öntözze meg a növényt felülről is, hogy biztosítsa a megfelelő hidratálást.

A száraz lakáslevegő éppúgy árt a begóniának, mint a vízhiány. A páratartalom növelésére hasznos, ha kavicsos tálcát helyez a cserép alá, vagy párásítót alkalmaz. Fontos azonban, hogy a növényt ne permetezze közvetlenül; csak a környező levegőt permetezheti, mivel a begónia levelein könnyen megjelenhet a lisztharmat, ha víz éri őket. Ne feledje, hogy a begónia nem kedveli a közvetlen napfényt sem: a tűző nap könnyen megégeti a leveleit, ami barnuláshoz és elszáradáshoz vezethet. Ideális számára a világos, de közvetett fény; egy keletre néző ablakpárkány kiváló választás. Ha csak déli vagy nyugati ablak áll rendelkezésére, érdemes a cserepet egy kicsit beljebb húzni, hogy megóvja a növényt a túlzott közvetlen fénytől.

A barnuló levélszélek nem a világ végének hírnökei, csupán egy kis extra figyelmet igényelnek a növény részéről. Ha gondoskodik az öntözésről, a megfelelő páratartalomról és a kellő napfény mennyiségéről, a begónia hamarosan újra szép, friss levelekkel fog megajándékozni bennünket. Ne feledje, hogy a megbarnult leveleket érdemes eltávolítani, hiszen így a növény minden erejét az új hajtások fejlődésére összpontosíthatja.

Related posts