Az uniós vezetők sürgetik a párbeszédet, míg Teherán úgy véli, hogy a diplomáciai lehetőségek végleg elúsztak.


Szinte minden európai és uniós vezető aktívan megosztotta véleményét a közösségi médiában vasárnap, hangsúlyozva, hogy Irán számára tilos atomfegyverek kifejlesztése, és a konfliktus rendezésének kizárólagos módja a diplomáciai tárgyalások.

Az európai vezetők különbözőképpen, óvatosan és aggodalommal reagáltak az iráni nukleáris létesítmények elleni nagyszabású amerikai légicsapás hírére, mindannyian a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre szólítottak fel.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: "a közel-keleti feszültségek új csúcspontján a stabilitásnak kell prioritást élveznie. A nemzetközi jog tiszteletben tartása kulcsfontosságú. Itt a pillanat, hogy Irán hiteles diplomáciai megoldásba kezdjen. A tárgyalóasztal az egyetlen hely, ahol véget lehet vetni ennek a válságnak" - fogalmazott.

Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke arra figyelmeztette a feleket, hogy tartsák tiszteletben az önmérsékletet, valamint a nemzetközi jogot és a nukleáris biztonságot. Kiemelte, hogy a béke és a biztonság megteremtéséhez a diplomáciai megoldások jelentik az egyedüli járható utat.

Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője is kiemelte, hogy elengedhetetlen a tárgyalások folytatása. Rámutatott, hogy Irán atomfegyverek kifejlesztésének lehetősége komoly fenyegetést jelentene a globális biztonságra.

Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter, szintén a diplomáciai párbeszéd újbóli erősítését hangsúlyozta. Határozottan elutasította a támadást, és hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok lépései súlyosan sértik a nemzetközi jogot.

Az Iránban történekre a katolikus egyházfő is reagált. Úgy fogalmazott: az emberiség békéért kiált most, jobban mint valaha, XIV. Leó pápa kiemelte: a háború felerősíti a problémákat, mély sebeket ejtve anélkül, hogy tartós megoldásokat nyújtana.

Related posts