Az orosz vezetés aligha lehetne elégedettebb a világban zajló eseményekkel.

A TEFI-projekt keretein belül olyan kérdéseket vizsgálunk, amelyek közvetlen hatással bírnak a biztonságunkra itt, Közép-Európa szívében. Ez a téma most különösen időszerű. Donald Trump beiktatása óta a nemzetközi politikai színtér felpörgött, és az utóbbi napok eseményei különösen Ukrajnát állították a figyelem középpontjába. Az Egyesült Államok látszólag gyorsan távolodik a konfliktus sújtotta országtól, a béke érdekében, ám ennek következményei nem csupán Ukrajnában, hanem az európai együttműködés jövőjére is kihatással lesznek. Magyarország, úgy tűnik, a háttérbe szorul ebben a folyamatban. Eközben Vlagyimir Putyin valószínűleg elégedetten szemléli az eseményeket.
A szemünk előtt bontakozik ki az új seriff világának valósága, és az ukránok már saját tapasztalataikon keresztül élik meg ezt a változást. Ám tévedés lenne azt gondolni, hogy Magyarország számára mindez következmények nélkül marad.
Ezekről is beszélgettünk Háború és béke a szomszédban című élő podcastfelvétünkön Takács Márk katonai elemzővel, a Magyar Honvédség volt századosával, és Takácsy Dorka Oroszország szakértővel.
A podcast jelenleg kizárólag a Belső kör és a Közösség-előfizetőinek elérhető, de ne aggódj, két nap múlva jön az ingyenes verzió is! Ha szeretnél részesévé válni a 444 különleges rendezvényeinek, csatlakozz a Körhöz!
04:05: Volt valaha olyan fényes pillanata a Kremlnek, mint most? Az orosz önelégültségről. Az orosz propaganda eddig is bőven túllépett a határokon, de a Trump és Zelenszkij közötti találkozó után egy új szintre emelkedett. Milyen irányt vesz az orosz világrend jövője?
12:52: Az amerikaiak már pedzegetik, hogy felfüggesztik az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget, ennek milyen hatása lenne a fronton, és mikortől érződne? (A felvétel idején erről még csak meg találgatások voltak, a podcast publikálására az amerikai kormány már bejelentette a katonai segélyek leállítását.) A Starlink, vagy a felderítési adatok hiányának következményei. Ukrajnát az Egyesült Államok tartja el?
17:24: Mennyire "háborúpárti" az orosz és az ukrán társadalom? Az 55 éven felüli orosz férfiak harcias véleménye. Propagandaóra kicsiknek, nagyoknak. A nagy vajrablás.
24:48: Az ukrán közvélemény. A dél- és kelet-ukrajnaiak kitartása. Az ukrán társadalom összezárt Zelenszkij mögött a rossz emlékű fehér házi találkozó után.
Mit kínálhatnának az európaiak az ukránoknak, ami még nem jutott el hozzájuk? Három éve volt lehetőségük Európának felkészülni egy háborús helyzetre, de nem éppen a legjobban alakult a helyzet. A „vaj” helyett inkább „ágyú” került a fókuszba. A háborúhoz számos apróság is szükséges: rádiók, kötszerek, zsírok és fogaskerekek mind nélkülözhetetlenek a harci gépezet működéséhez.
32:00: Drónok. Takács Márk másfél órás drónkisokosa néhány percbe zanzásítva.
Ukrajna támogatásáról az orosz médiában nem találunk nyomot. Érdekes módon, az orosz katonai jelentések szerint Ukrajna a világ egyik legnagyobb országa lehet.
Szijjártó Péter és Szergej Lavrov barátsága nem csupán személyes kapcsolat, hanem politikai szempontból is jelentőséggel bír. Lavrov jelenléte az orosz-amerikai tárgyalásokon azt jelzi, hogy Magyarország aktívan részt vesz a nemzetközi politikai párbeszédben. Orbán Viktor orosz megjelenései a médiában pedig tovább erősítik ezt a kapcsolatot, felvetve a kérdést, hogy milyen hatással lehet ez a magyar külpolitikára és a nemzetközi színtérre.
42:23: Milyen formát ölt az ukrán katonai vereség? És hogyan fest a győzelem? Olyan ez, mintha a halál aratna a mezőn.
46:01: Kárpátalja. A győzelem összekovácsolja az embereket, míg a veszteség mögött csupán bűnbakok sorakoznak; a felelősség elillan, mint a köd. Az Ukrajna felosztására irányuló őrült elképzelések csak tovább súlyosbítják a feszültségeket.
Előfizetőink kérdései (technikai okokból a kérdések hangminősége gyengébb, az ebből fakadó élményveszteség miatt elnézést kérünk):
51:44: Mennyire indokolt a nemzetbiztonsági szempontokat figyelembe véve, hogy Ukrajnával szorosabbra fűzzük a kapcsolatainkat? Van-e még lehetőség arra, hogy visszatérjünk az európai integráció főáramába?
54:41: Milyen védelmi garanciákat kínáltak volna az amerikaiak az ukrán ásványkincsek védelme érdekében? Gyakran hallani az ukrán oldalon elszenvedett veszteségekről, de mi a helyzet az ukránok által elszenvedett hátrányokkal? Kik az újonnan toborzottak az orosz hadseregben? Még mindig börtönből származó embereket vonnak be? És mi a helyzet Észak-Koreával, azon túl, hogy a pornónézésen kívül mit tesznek még?
01:04:13: Az angol, francia hadsereg hírszerzése ki tudná váltani az amerikaiakat? Az oroszok miért fogadják el, hogy nem épült ott sosem Norvégiaszerű jóléti állam?
01:09:19: Vajon elérkezik-e az orosz hitelválság ideje? A Navigating Russia Substack platformján és a kapcsolódó kutatások fényében érdemes megvizsgálni az orosz gazdaság egészségtelen szerkezetét, amely számos kockázatot rejt magában. Az elemzések alapján a gazdasági fundamentumok gyengeségei és a nemzetközi környezet változásai egyaránt hozzájárulhatnak a válság kialakulásához.
A kérdés, hogy mennyire valószínű, hogy az Egyesült Államok kilép a NATO-ból, és hogy Magyarország is csatlakozik ehhez a lépéshez, számos tényezőtől függ. Jelenleg a NATO a transzatlanti kapcsolatok alapköve, és az Egyesült Államok szerepe ebben a szövetségben kulcsfontosságú. A politikai táj, a nemzetközi kapcsolatok és a biztonsági helyzet folyamatosan változik. Bár vannak olyan hangok, melyek a NATO reformját sürgetik, vagy a költségvetési hozzájárulások újragondolását javasolják, a kilépés egy rendkívül drámai és kockázatos lépés lenne, amely számos következménnyel járna. Ami Magyarországot illeti, a NATO-tagság számára is fontos védelmi garanciát jelent, és a kormány eddigi politikája is a szövetség keretein belül való együttműködésre épült. Egy esetleges amerikai kilépés viszont komoly dilemmákat vetne fel a magyar vezetés számára, hiszen a biztonsági helyzet jelentősen megváltozna a térségben. Összességében tehát, bár a politikai tér dinamikus és a jövő kiszámíthatatlan, a NATO-ból való kilépés, különösen az Egyesült Államok részéről, jelenleg nem tűnik valószínű forgatókönyvnek.
01:13:00: Ha az amerikaiak felfüggesztik a Starlinket és megvonnak minden támogatást, mi az orosz stratégiai cél és mi az ukrán védelmi stratégiai cél?
01:15:25: Mi a helyzet Kínával?
Úgy tűnik, hogy Trump Zelenszkijt szeretné eltávolítani a posztjáról. Van Ukrajnában olyan személy, akit a társadalom olyan mértékben támogatna, mint ahogyan most a jelenlegi elnök mögött összefognak?