Az önkormányzatok költségvetésének háromnegyedét a kormány gyakorlatilag kontrollálja - Alfahir.hu

A főváros, a kerületek és a megyei jogú városok már októbertől kötelesek lesznek a pénzük nagy részét az államra bízni.
2025. október 1-jétől kezdődően fokozatosan bevezetik, hogy az önkormányzatok pénzeszközei egy részét a kincstári egységes számlán (KESZ), azaz a Magyar Államkincstárnál vezetett számlán kell elhelyezni - adja hírül az Index.
A bevezetés fokozatos lesz, először 49 önkormányzatra vonatkozik. Az önkormányzatok az alábbi sorrendben kötelesek az éves költségvetési főösszeget meghaladó pénzeszközeiket a KESZ-en elhelyezni:
2025. október 1-jétől a megyei jogú városi önkormányzat, a Fővárosi Önkormányzat és a fővárosi kerületi önkormányzat,
2027-től az érintett kör kiegészül a városi önkormányzatokkal,
2028-tól kezdődően a szabályozás kiterjed minden települési önkormányzatra.
A kincstári egységes számla nem a teljes pénzeszköz állomány tárolására szolgál a törvényjavaslat értelmében.
Az alábbiak közül a magasabb összeg feletti részt kell odavezetni:
Az előző év költségvetési kiadásainak 5%-át meghaladó összeg;
vagy a következő munkanap végéig ellátandó feladataihoz, illetve teljesítendő fizetési kötelezettségeihez nem szükséges összeget.
A törvényjavaslat értelmében a kincstár garantálja, hogy egy meghatározott munkanapon belül az önkormányzatok a kincstárnál nyilvántartott egyenlegük keretein belül hozzáférhessenek azokhoz az összegekhez, amelyek elengedhetetlenek a feladataik ellátásához és a pénzügyi kötelezettségeik teljesítéséhez.
A törvényjavaslat értelmében a korábban említettektől eltérően, 2025. március 31-ig a hazai forrásból származó, fejlesztési célú támogatások vagy támogatási előlegek, amelyek összege meghaladja az 50 millió forintot, a kincstár által kezelt fizetési számlára kell, hogy megérkezzenek.
A kormány számítása szerint 900 milliárd forintra rúgott tavaly az önkormányzatok összes pénze. Ebből először 49 önkormányzat lép be az új rendszerbe,