Az "agyrohasztás" kifejezés nyerte el az év szava címet | Demokrata


Ahhoz, hogy megossza a cikket e-mailben, kérjük, kattintson erre a linkre, vagy másolja ki és küldje el a következő URL-t: https://demokrata.hu/kultura/az-agyrohasztas-lett-az-ev-szava-919733/

Az emberi nyelv folyamatosan és dinamikusan alkalmazkodik a minket körülvevő világ változásaihoz. Nem meglepő tehát, hogy a leggyakrabban használt szavaink is tükrözik az adott év hangulatát és szellemiségét. A világ egyik legnagyobb egyetemi kiadójának legutóbbi felmérése alapján az utóbbi évek során a digitális kultúra elterjedésével, valamint a koronavírus-járvánnyal összefüggésben új kifejezések váltak népszerűvé az interneten.

Az idei győztes "brain rot" kifejezés arra a jelenségre utal, amely szerint a silány, alacsony színvonalú digitális tartalmak túlzott mértékű fogyasztása káros hatással lehet a felhasználók mentális és kognitív képességeire. Ez a tendencia figyelmeztet arra, hogy a minőségi információk hiánya hosszú távon ronthatja az intellektuális fejlődést és a gondolkodás mélységét.

Az "agyrohasztás" nem új keletű kifejezés, hiszen az Alfa (2010 és 2025 között született nemzedék) és a Z generáció tagjai (1995 és 2009 közöttiek) legalább két évtizede használják a túlpörgetett online-jelenlét, ezen belül például az egyre terjedő videojáték-függőség és internetes szleng káros következményeinek leírására. 2023 és 2024 között a kifejezés gyakorisága egymillió szóra vetítve 230 százalékkal növekedett.

Az Oxford University Press forrásai szerint a szóösszetétel első írásos említése Henry David Thoreau, az amerikai író és filozófus bíráló szavaira vezethető vissza. Thoreau ezt a kritikát a XIX. század közepén fogalmazta meg, amikor az intellektuális színvonal és az összetett gondolkodás drámai visszaesését észlelte. A jelenséget az 1840-es években Írországot sújtó burgonyarothadással párhuzamba állította, amely következtében egymillió ember éhezett, mivel egy alapvető élelmiszerforrást pusztított el a növénybetegség.

A filozófust, - aki a digitális kultúra rohamtempóban terjedő térhódításának összetett hatását még csak hírből sem ismerhette - minden bizonnyal mélyen elkeserítené az oxfordi szavazás végeredménye. A voksoláson ugyanis az "agyrohasztás" kifejezés olyan lassan már ódivatúnak számító szavakat előzött meg a listán, mint a "tisztességes", a "tudás", illetve a romantikát és a fantáziát ötvöző műfaj, a "romantasy" (a szónak nincs magyar megfelelője).

Minden évben izgalmas várakozás övezi az MTVA Montágh Testülete által megválasztott esztendő legnépszerűbb szavait, ami 2020 óta már hagyomány hazánkban. Az utóbbi évek rangsorában olyan kifejezések emelkedtek ki, amelyek a klasszikus értékrend fontosságát hangsúlyozzák, mint például az "egymás", a "család", a "béke" és a "gyermek". Ezek a szavak nem csupán a társadalmi diskurzusban játszanak fontos szerepet, hanem reményt is adnak arra, hogy hazánkban, ha nem is Nyugat-Európa szintjén, de legalább a közösségi értékek terén egy pozitív irányba mozdulunk el.

Related posts