Az ukrán nagykövet kérésére Anna Netrebko koncertje törlésére került sor.
Az Operaház vezetője azonban kijelentette, hogy Magyarország nem kíván részt venni egy "bonyolult testvéri viszály" eldöntésében.
Mondja le Anna Netrebko orosz-osztrák operaénekesnő március 23-i fellépését a Magyar Állami Operaház - ezt kérte Sándor Fegyir, Ukrajna budapesti nagykövete keddi levelében Ókovács Szilvesztertől, az intézmény főigazgatójától. A 24.hu cikke arról szól, hogy a kérést nem teljesíti az Operaház.
Sándor Fegyir saját levelét és Ókovács Szilveszterét is közölte Facebook-oldalán.
A nagykövet a kérését azzal magyarázta, hogy az operaénekesnő, Anna Netrebko, szoros kapcsolatban áll Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és állítólag "finanszírozta a donbászi orosz terroristákat", amiért az ukrán Mirotvorec adatbázisban szerepel a neve. Ennek következtében a New York-i Metropolitan Opera megszüntette a szerződését Netrebkóval. A nagykövet szerint, bár az énekesnő próbálta elhatárolni magát a Kreml politikájától, valójában "továbbra is az agresszor ország lobbistájának számít".
"Miközben mély hálával tartozunk Magyarország kormányának, amiért kiáll Ukrajna területi integritása mellett és határozottan elítéli Oroszország fegyveres agresszióját, különösen egy olyan nehéz időszakban, amikor hazánk a függetlenségéért és szabadságáért harcol, és amikor Oroszország továbbra is háborús bűnöket követ el az ukrán nép ellen, elítéljük, hogy egy rangos intézmény, mint a Magyar Állami Operaház, helyet adjon egy olyan énekesnek, aki kapcsolatban áll az agresszort támogató rendszerekkel" - hangsúlyozta Sándor Fegyir.
Ókovács Szilveszter főigazgató megköszönte a nagykövet levelét, "kifogástalan magyarsággal megfogalmazott írását", amelyet külön nagyra értékel, tartalmával azonban sajnos vitatkoznia kell. "Az opera nem politikai termék, nem is harcászati. A művészek nem politikusok, nem is katonák. Nem ülnek füstös szobák mélyén, nem állnak taktikai helyiségek monitorai előtt. A művész bizonyos értelemben cipész, mint Hans Sachs Wagnernél: és a susztereket sem tiltja be senki háború idején" - írta Ókovács Szilveszter.
Magyarország nem szeretne beleavatkozni egy olyan bonyolult testvérviaskodásba, amelyet nem kíván magára nézve kötelezőnek tekinteni, így elkerüli a kéretlen bíró szerepének magára vállalását.
A főigazgató véleménye szerint Netrebko, akit már egy évtizede ismer, sosem érintette a politikai kérdéseket. Az intézmény történetében eddig eladott legdrágább jegyeket váltották meg az előadására, ami azt mutatja, hogy "honfitársaink is elismerik" művészetének értékét. Ókovács hangsúlyozta, hogy az Operaház orosz és ukrán táncosokkal is dolgozik, és elkötelezett amellett, hogy megőrizze az intézmény nyugalmát és politikai semlegességét "a kívánt tűzszünet küszöbén".