A befektetők aggodalmai nőnek a piacokon, mivel Kína hosszú távú gazdasági kihívásokkal nézhet szembe, amelyek évtizedekig elhúzódhatnak.
Kína államkötvény-piacának befektetői soha nem tapasztaltak még ekkora pesszimizmust a világ második legnagyobb gazdaságának jövőjét illetően – állította kedden a Bloomberg. Néhány befektető már arra az esetre is felkészült, hogy Kína a 90-es évek Japánjához hasonló deflációs spirálba sodródhat.
Az elmúlt hetekben a 10 éves futamidejű kínai államkötvények hozamai soha nem látott szintre estek vissza, ami a hasonló amerikai kötvényekhez képest példátlan, 300 bázispontos különbséget eredményezett. Mindez annak ellenére alakult így, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök kormánya számos gazdaságélénkítő célú intézkedést léptetett életbe.
A zuhanás a 2008-as világgazdasági válság és a COVID-19 járvány idején tapasztaltaknál is mélyebb szintre süllyesztette a kínai állampapírhozamokat. A Bloomberg jelentése alapján ez újra felszínre hozta azokat a félelmeket, hogy a kínai vezetés képtelen megakadályozni, hogy az ország gazdasága egy hosszú évtizedeken át tartó stagnálás felé sodródjon.
"A kötvénypiac máris azt üzeni a kínaiaknak, hogy "mérlegalkalmazkodási válságban vannak"" - mondta a Nomura Kutatóintézet vezető közgazdásza, Richard Koo. A kifejezést Koo még évekkel ezelőtt Japán deflációs küzdelmeinek megmagyarázására honosította meg. Ilyen mérlegalkalmazkodási válság akkor következik be, ha nagy számú vállalat és háztartás egyszerre az adósságainak csökkentésére és megtakarításainak növelésére fókuszál, ami így gazdasági visszaeséshez vezet.
A portál információi alapján, ha a kötvénypiac helyesen értelmezi a helyzetet, az komoly hatásokkal járhat. Egy tartós defláció komoly kihívások elé állítaná a globális gazdasági növekedés egyik fő motorját, rontva a világ második legnagyobb népességű országának társadalmi stabilitását, és tovább súlyosbítaná a Kínából irányuló tőkekiáramlást.