A vízhelyzet Európában egyre aggasztóbbá válik, és a szakértők sürgetik a gyors intézkedéseket - számol be az Agro Napló. Az aszály és a vízhiány következményei már most is érezhetőek, ezért elengedhetetlen, hogy a döntéshozók mielőbb cselekedjenek.


Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése, amely az Európai Unió vizeinek állapotát elemzi, arra figyelmeztet, hogy sürgősebb intézkedésekre van szükség a vízvédelem és az árvízkockázatok hatékony kezelésében. Az uniós édesvizek minőségi és mennyiségi céljainak eléréséhez pedig még jelentős erőfeszítésekre van szükség, hogy a jövő generációi is élvezhessék vizeink tisztaságát és fenntarthatóságát.

A brüsszeli közlemény alapján az uniós víz-keretirányelv, az árvízvédelmi irányelv és a tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelv végrehajtásáról készült jelentés hangsúlyozza az elmúlt hat évben elért eredményeket az uniós víztestek állapotának javításában. Részletezi azokat a kulcsfontosságú területeket is, ahol további lépések szükségesek. A jelentés átfogó képet nyújt az uniós édesvizek és tengervizek állapotáról, valamint azokról az intézkedésekről, amelyeket a vízminőség javítása és az árvízkockázat csökkentése érdekében vezettek be. Továbbá, a dokumentum ajánlásokat és információkat kínál az előrelépés érdekében, támogatva ezzel a fenntartható vízgazdálkodás előmozdítását Európa-szerte.

A víz-keretirányelv végrehajtásáról készült jelentés rávilágít, hogy az uniós édesvizek minőségének és mennyiségének javításához komoly erőfeszítések szükségesek. Jelenleg az EU felszíni víztesteinek csupán 39,5%-a éri el a kívánt jó ökológiai állapotot, míg a jó kémiai állapotot mindössze 26,8%-uk tudja biztosítani. E problémák mögött főleg a higany és más toxikus anyagok okozta szennyezés áll. Továbbá, a vízhiány és az aszály egyre súlyosabb problémát jelent az EU számos területén, ami további aggodalomra ad okot az érintettek számára.

Az árvízvédelmi irányelv végrehajtásának értékelése jelentős javulásról számolt be az árvízkockázat-kezelése, a célkitűzések és intézkedések jobb összehangolása, valamint az éghajlatváltozás jelentette kihívások figyelembevétele terén. Mivel azonban Európában egyre gyakoribbak és súlyosabbak az árvizek, a tagállamoknak bővíteniük kell tervezési és igazgatási kapacitásukat, és megfelelően be kell ruházniuk az árvízmegelőzésbe - írták. Ennek eléréséhez kulcsfontosságúak az ökoszisztéma helyreállítását célzó és a természetalapú megoldások, valamint az olyan felkészültségi intézkedések, melyek a korai előrejelző rendszerek kiépítésére és a figyelemfelkeltésre összpontosítanak.

Related posts