A szuverenitás álarca mögött

Újabb nemzetközi szinten megkérdőjelezhető döntést hozott hazánk Robert Fico kormánya, amikor Szlovákia nem támogatta a WHO nemzetközi egyezményét, amelyről hétfőn szavaztak Genfben. A szlovák képviselő végül nem ellene szavazott, hanem tartózkodott, ami talán a hazai politikai zűrzavart tükrözte, amely az egyezmény körül kialakult. Míg a kormányfő határozottan elutasította az egyezményt, az államfő próbálta ösztönözni a támogatását, az egészségügyi miniszter pedig a szavazást követően kijelentette, hogy az elkövetkező évben mindent el fog követni annak érdekében, hogy a kabinet álláspontját megváltoztassa.
A kormánykoalíció döntései és cselekedetei követhetetlenek, már-már kaotikusak. Robert Fico látszólag csak a Smer pártot és saját érdekeit helyezi előtérbe, miközben felelőtlen és érthetetlen lépéseket tesz, figyelmen kívül hagyva a lakosság elvárásait és a megoldatlan problémákat. Az ilyen típusú kormányzás elkerülhetetlenül botrányokhoz vezethet – például a járványügyi egyezmény körüli konfliktusokhoz hasonlóan.
Érdemes azon is elgondolkodni, Szlovákia, pontosabban Robert Fico miért is nem támogatja a dokumentumot: állítólag sértené Szlovákia nemzeti szuverenitását. Én nem vagyok biztos benne, hogy Fico ismeri-e a szuverenitás szó jelentését. Mert ha ismerné, akkor nem bújna e kifejezés mögé. A szuverenitás nem uralkodást meg diktatúrát jelent, hanem önrendelkezést, függetlenséget, az irányítás szabadságát. Hosszan lehetne sorolni, hogy kik és milyen intézmények vélekedtek arról, hogy Ficónak miért nem szabadott volna az egyezményt elutasító döntést hoznia. Nekem a legsúlyosabb cselekmény ebben az, hogy a kormányfő az objektív tudomány fölé emelkedett, Szlovákia lakossága ellen is fordult. A vitatott egyezmény ugyanis az emberek egészségét óvó intézkedéscsomag, a Covidhoz hasonló világjárvány esetére, ami ugye kiszámíthatatlan, s így volt ez 2020 márciusában is. Szlovákia kis ország, öt és fél millió lakossal. Nincsenek olyan eszközei és gyógyszerei, sem technológiája, melyekkel biztonságosan megvédhetné a lakosokat szükség esetén. Ezért fontos az, hogy ha kell, külföldről segítséget kapjunk, aminek biztosítéka a járványügyi egyezmény aláírása. Ezt a gondolkodó polgárok tudják, és számolnak is vele.
Amennyiben Szlovákia nem módosítja hivatalos álláspontját, akkor egy újabb világjárvány esetén magunkra maradhatunk. Senki sem fog velünk egyeztetni a járványok elleni védekezésről. A társadalom legfontosabb alkotóeleme az ember, a polgár – remélhetőleg ezt a politikai vezetők is felismerik, és ennek megfelelően fognak cselekedni. Meggyőződésem, hogy a WHO egyezménye semmilyen módon nem csökkenti az ország szuverenitását; viszont annak elutasítása jelentősen megnehezítheti az életünket egy esetleges járványhelyzetben.