A NATO főtitkára úgy véli, hogy Trump vámháborúja nem ütközik a katonai együttműködés alapelveivel. Az álláspontja szerint a katonai szövetség szempontjából a gazdasági feszültségek nem befolyásolják a tagállamok közötti védelmi kötelezettségeket.


Mark Rutte, a NATO főtitkára pénteken, a tagállamok külügyminisztereinek kétnapos brüsszeli tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy az Egyesült Államok által bevezetni tervezett importvámok, amelyek a világ szinte minden országát, köztük a NATO-tagokat is érintik, nem ütköznek a NATO alapszerződésébe. Hangsúlyozta, hogy a vámokkal kapcsolatos vitákat külön kell kezelni a védelmi kérdésektől. Az MTI összefoglalója szerint Rutte áttörésnek minősítette az orosz-ukrán béketárgyalásokban, melyek során az Egyesült Államok nyomására jelentős előrelépések történtek.

"Úgy vélem, hogy ez a két téma teljesen független egymástól. Szükség van arra, hogy világosan elkülönítsük őket, és nem engedhetjük meg, hogy bármilyen módon befolyásolják a megbeszéléseinket" - nyilatkozta a holland politikus, aki ezzel egy időben elutasította azt az elképzelést, hogy az amerikai döntés megsértené a NATO alapszerződésének 2. cikkét, amely kimondja, hogy a szövetség tagállamai...

Fontos, hogy fókuszáljanak a nemzetközi gazdaságpolitikai stratégiáik összehangolására és a gazdasági együttműködés serkentésére.

Rutte emlékeztetett arra, hogy a múltban a szövetségesek között felmerült nézeteltérések nem akadályozták meg a közös védelem hatékonyságát. A NATO által megfogalmazott elvárás, miszerint a tagállamoknak magasabb védelmi költségeket kellene vállalniuk, több miniszterben aggodalmat keltett. Sokan attól tartanak, hogy a védelemre szánt források a folyamatban lévő inflációs intézkedések rovására mennek. A főtitkár kiemelte, hogy a nemzeti kormányoknak kell meghozniuk a szükséges döntéseket ebben a helyzetben.

Az orosz-ukrán konfliktus legújabb fejleményei kapcsán Rutte kiemelte, hogy az amerikai vezetés jelentős előrelépést mutatott. A folyamat során lépésről lépésre, határozott és megfontolt módon haladtak, most pedig Oroszországon a sor, hogy válaszoljon. Rutte hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok célja egy igazságos és tartós béke kialakítása, olyan megoldás, amely biztosítja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök soha többé ne próbálja meg megszállni Ukrajna területét. Ennek elérése érdekében elengedhetetlen, hogy Oroszország tudomásul vegye, hogy Ukrajna képes megvédeni magát.

Related posts