Grúzia új elnöke a Manchester City korábbi labdarúgója lett.


A volt Manchester City-játékos, Mikheil Kavelashvili lett Grúzia új elnöke a parlament szombati szavazása után, miközben országszerte zajlanak az oroszellenes és EU-párti tüntetések, írja a BBC. Ezzel közel sincs vége a politikai válságnak az országban, hiszen Tbiliszi utcáin továbbra is tömegek követelik az európai integrációt és az új választásokat.

Kavelashvili a kormánypárt egyetlen jelöltjeként nyerte el az elnöki posztot egyhangú szavazás után úgy, hogy az ellenzék bojkottálta a parlamenti munkát.

A grúziai tüntetések intenzitása azután nőtt meg, hogy a kormány november végén bejelentette: 2028-ig elhalasztja az EU-csatlakozási tárgyalásokat. A demonstrálók nap mint nap ellepik a parlament előtti főutcát, ahol az EU-t támogató és Oroszország ellenes hangok egyaránt felhangzanak.

Az ellenzék és a tüntetők sem ismerik el Kavelashvili elnökségének legitimitását. Salome Zourabichvili, az EU-párti leköszönő elnök szerint a választás valójában színjáték, és csak fokozza a válságot az országban. A kormányt kritizáló Zourabichvili mandátuma december 29-én jár le, utána nyugdíjba vonul.

Kavelashvili a vezetője annak a politikai formációnak, amely látszólag függetlenül működik a kormányzati struktúráktól, ám a Nyugat-ellenes diskurzusáról vált híressé. Ezen kívül ők voltak azok, akik előterjesztették a külföldi ügynökök tevékenységét szabályozó, orosz mintájú jogszabályt is.

Az utóbbi hetek során több mint 460 tüntetőt és ellenzéki politikust vettek őrizetbe, akik közül sokan arról számoltak be, hogy kínzásnak és bántalmazásnak voltak kitéve. Az Európai Unió határozottan elítélte a rendőrség brutális és jogellenes erőszakos fellépését, míg az Egyesült Államok vízumkorlátozásokat léptetett életbe grúz tisztviselőkkel szemben.

A demonstrálók sürgetik, hogy a nemzetközi közösség lépjen fel a vezető kormánytisztviselők, köztük Bidzina Ivanishvili, a kormányzó párt alapítója ellen, akit sokan az ország igazi irányítójának tartanak. Az EU-ban Szijjártó Péter külügyminiszter, aki gyakran képviseli az orosz érdekeket és már-már Moszkvához kötődik, jelezte, hogy ha szükséges, megvétózza az oroszpárti grúz kormánytisztviselőkkel szembeni uniós szankciókat.

A feszültség továbbra is nő, miközben a nemzetközi közösség egyre élesebb kritikával illeti a grúz kormányt. Az országot azzal vádolják, hogy lépései révén ismét az orosz befolyási övezet irányába tereli a helyzetet.

Related posts