A kismacskák akár tragikus végkimenetelű helyzetbe is kerülhetnek egy olyan apróság miatt, amely elsőre jelentéktelennek tűnik, ha nem fordítunk kellő figyelmet rá.


Sokan tévesen úgy vélik, hogy a bolhákkal megfertőzött macskák csupán a viszketéssel küszködnek, pedig a helyzet ennél sokkal összetettebb. A folyamatos bőrirritáció nemcsak rendkívül kellemetlen, hanem allergiás reakciókhoz is vezethet. Különösen a kismacskák esetében a bolhák által okozott súlyos fertőzés akár életveszélyes is lehet, így fontos, hogy a gazdik figyeljenek a kicsik egészségére és időben cselekedjenek.

A bolhák sokasága egy apró testben komoly vérszegénységet idézhet elő. Az ilyen abnormális vörösvérsejtszám jelentős problémákat okozhat, különösen olyan fiatal állatoknál, amelyek immunrendszere még éppen csak formálódik. Az állatorvosok többsége úgy gondolja, hogy a vérszegénység a szabadban élő, fiatal macskák és kutyák elhalálozásának egyik leggyakoribb oka.

A viszketés és a kellemetlenségérzet gyakran azoknál az állatoknál jelentkezik, amelyek érzékenyek a bolhanyálra. Fontos, hogy a gazdik tisztában legyenek azzal, hogy ha nem látják a kedvencüket vakarózni, vagy a vizsgálat során nem észlelnek élősködőket a bundájában, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy az állat mentes a bolháktól. Rendszeres ellenőrzés elengedhetetlen ahhoz, hogy megbizonyosodjunk arról, nem bújtak-e meg ezek az apró rovarok a macskánk szőrzetében. Erre egy bolhafésű remek eszköz lehet. Ha szennyeződést találunk a bundában, érdemes azt egy nedves papírtörlőre szórni. Ha a terület körül piros folt keletkezik, akkor nem csupán koszt találtunk, hanem bolhaürüléket, ami megemésztett vért jelez.

A kifejlett bolhák számára elengedhetetlen a vér táplálékforrásként, ha szaporodni szeretnének. Ezek a paraziták általában csupán a táplálkozás idejére tartózkodnak a gazda állat testén, ami magyarázatot ad arra, hogy sok gazdi miért nem észlel élő bolhákat kedvencén. Kivéve persze, ha a fertőzés már olyan mértékű, hogy a bolhák szabad szemmel is jól láthatóvá válnak az állaton vagy annak közvetlen környezetében.

A kölyökmacskák mellett az idősebb, a beteg vagy a legyengült immunrendszerű háziállatok is hajlamosak a bolhák okozta vérszegénységgel összefüggő komoly szövődményekre. Súlyos fertőzés esetén jelentős vérveszteség léphet fel.

Amennyiben vérszegénység lép fel, a következő jelek és tünetek tapasztalhatók:

Ha a kedvencednél a fent említett tünetek bármelyikét észleled, ne habozz, azonnal keresd fel az állatorvost! Az ilyen állapotok sürgős orvosi beavatkozást követelnek, és minden perc számít. Ne várj, cselekedj gyorsan!

Súlyos vérszegénység esetén vérátömlesztésre lehet szükség. Emellett persze elengedhetetlen a bolhák kiirtása mind a cica testéről, mind környezetéből. Fertőtleníteni kell a területeteket, ahol az állat az ideje nagy részét tölti mind kint, mind bent. A vérszívás után a kifejlett bolhák tojásokat raknak le az alkalmas helyekre, amelyek kedvező körülmények között kikelnek. Még akkor is, ha az összes bolhát elpusztítottad kedvenced testén, ha nem teszel lépéseket a környezet megtisztítására, az élősködők vissza fognak térni idővel.

Bár sok bolhairtó szer elérhető recept nélkül is, súlyosabb fertőzések esetén elengedhetetlen, hogy szakemberrel konzultálj. Az állatorvos segítségével olyan készítményt találhatsz, ami a legjobban megfelel a ti helyzeteteknek, és hatékonyan célozza meg a bolhák minden életciklusát, így csökkentve a gyors újrafertőződés lehetőségét.

Ha a kisállat súlyosan megbetegszik, a kezelés problémás lehet. Az állat túl fiatal vagy kicsi lehet a rendelkezésre álló bolhairtó készítményekhez, vagy túl beteg ahhoz, hogy elviselje a fürdetést. Ezért is szeretnénk kérni, hogy ne cselekedj a saját szakálladra, és egyeztess az orvossal, aki meg tudja határozni a legbiztonságosabb módját a bolhák eltávolításának anélkül, hogy tovább veszélyeztetné az állat életét.

A piacon már számos különféle készítmény elérhető, mint például tabletták, bőrre cseppenthető spot-on megoldások, vagy akár nyakörvek is, amelyeket már 0,5 kg-os súlytól használhat a cicád. Ajánlott, hogy amint a kiscica eléri ezt a minimális súlyt, kezdjük el neki adagolni a terméket a használati útmutatóban javasolt időközönként. Ezek a készítmények általában kombinált hatásúak, így nemcsak a bolhák, hanem a kullancsok ellen is védelmet nyújtanak, sőt, sok esetben szúnyogok és atkák ellen is hatékonyak. Továbbá, ha szeretnél egy kiegészítő megoldást, használhatsz bolhairtó sampont is, de érdemes megjegyezni, hogy a macskák fürdetése nem mindig egyszerű feladat. Ha pedig kétségeid vannak a választásban, mindenképpen konzultálj az állatorvossal!

Ne felejtsd el, hogy a kismacska környezete is legyen mindig rendezett és tiszta! Ha a szabadban pihen, gondoskodj róla, hogy találjon egy száraz, friss levegőjű, parazitáktól mentes helyet, ahol nem fenyegeti a bolhák támadása. Ha más háziállatok is élnek veled, őket is érdemes bolhairtó készítménnyel kezelni, hogy mindenki egészséges maradhasson!

Ajánljuk, hogy szerezz be egy bolhafésűt is! Bár önmagában nem nyújt teljes körű védelmet a bolhák ellen, rendszeres használatával könnyedén ellenőrizheted a macska állapotát. Így lehetőséged nyílik arra, hogy eltávolítsd a bolhapiszkot vagy akár az élő bolhákat is a szőrből. A fésű legfontosabb szerepe azonban abban rejlik, hogy segítségével megállapíthatod, mennyire hatékony a bolhairtó szer, amit éppen alkalmaztok.

Related posts