A gyermek a vesztes szülők küzdelmében - Élet A gyermekek számára a szülők közötti konfliktusok sokszor érzelmi vihart jelentenek. Amikor a családi harmónia megbomlik, és a szülők között feszültség keletkezik, a gyerekek súlyos terheket cipelhetnek. Az ő


Sajnos gyakran előfordul, hogy a szülők válása során a gyermekek is belekeverednek a konfliktusba, és a szülők megpróbálják őket a saját oldalukra állítani, hogy a másik szülő ellen harcoljanak. Ez a rendkívül káros és fájó magatartás ma már elismert mentális problémának tekinthető.

A társadalom hajlamos arra, hogy az uszító szülőt stigmatizálja, mintha ő lenne a fő bűnös, aki a gyermek életét megkeseríti. Valójában azonban a gyermek az, aki elidegenítési szindrómában szenved; ő az igazi áldozat, akinek az életét a szülő romboló viselkedése formálja. A gyerek viseli a következményeket, és ő az, aki pszichés tüneteket mutat. Mindezek ellenére a kisgyermek teljesen vétlen és kiszolgáltatott a felnőttek konfliktusainak, és sajnos ő a legnagyobb vesztes az egész drámában.

Az elidegenítési szindróma (Parental Alienation Syndrome - PAS) a gyermekbántalmazás egyik komoly fajtája, némelyik országban ma már bűnügyi fogalom. Hazánkban viszont még igencsak gyerekcipőben jár a szindróma bizonyítása, annak ellenére, hogy egyértelmű jelei vannak, hiszen kihat a gyerek viselkedésére, hangulatára, gondolkodásmódjára. Mégis kevés pszichológus, vagy igazságügyi szakértő meri kimondani a diagnózist, mivel a szakértő számára is nehéz feladat szétválasztani, hogy a gyerek viselkedését és érzelmeit befolyásolja-e valaki, vagy "csak" a saját veszteségére reagál az egyik szülő kategorikus elutasításával.

- mondja dr. Fehér Gabriella pszichológus.

Jellemző, hogy az elidegenített gyermek képes egyfajta mechanikus felsorolásra az elutasított szülő negatív jellemzőiről, mintha egy előre megírt szöveget mondana el.

Related posts