Valóban képesek a generatív mesterséges intelligencia eszközök radikálisan megváltoztatni a programozói szakmát?

A generatív mesterséges intelligencia eszközök forradalmasítják a programozói hivatást, lehetővé téve a gyorsabb kódírást és a kisebb létszámú csapatok működését. Ugyanakkor ez a fejlődés magával hozza a magasabb elvárásokat is, így a szakembereknek folyamatosan alkalmazkodniuk kell az új kihívásokhoz.
A mesterséges intelligencia (MI) dinamikus fejlődése és a generatív kódolóeszközök megjelenése forradalmi változásokat hoz a programozói világban – állítja az sg.hu. Olyan eszközök, mint a Microsoft GitHub Copilot és más MI-alapú megoldások egyre inkább automatizálják a kódírás folyamatát. Ez lehetőséget ad a fejlesztőknek, hogy a komplex problémák megoldására és a mesterséges intelligencia alkalmazására összpontosítsanak, ahelyett, hogy a rutin feladatokkal foglalkozzanak. A fejlesztőcsapatok létszáma várhatóan csökkenni fog, viszont a hatékonyságuk jelentősen megnövekedhet.
"A GitHub Copilotot, az egyik legnépszerűbb kódolóeszközt a megjelenése óta eltelt nagyjából két év alatt több mint 77 000 szervezet vette használatba" - számolt be a Microsoft a legutóbbi eredményeiben. Az eszközök célja nem az emberi munkaerő helyettesítése, hanem a fejlesztők munkájának kiegészítése. Ennek ellenére az automatizált kódolás jelentős változást hozhat, különösen a fejlesztői csapatok méretének és hatáskörének átalakulásában.
A cégek most sokkal szelektívebbek a fejlesztők felvételénél, mint korábban, mivel az automatizált kódolás lehetővé teszik számukra, hogy karcsúbb csapatokkal is ugyanannyi, vagy még több munkát végezzenek el. Yang Lu, a Tapestry informatikai igazgatója szerint "Ez tényleg megváltoztatja és átalakítja a hagyományos fejlesztőkről való gondolkodásmódot." A gyorsabb kódolás és több tesztelés révén a csapatok hatékonyabban dolgozhatnak, csökkentve a felesleges időt, például hibakeresésre.
A Szilícium-völgy változásai nem maradnak észrevétlenek. Sundar Pichai, az Alphabet vezérigazgatója nemrégiben bejelentette, hogy a vállalat újonnan kifejlesztett kódjainak több mint 25%-a mesterséges intelligencia által készült. Ryan Sutton, a Robert Half toborzási szakértője pedig rámutatott, hogy a fejlesztők keresése manapság sokkal kedvezőbb környezetben zajlik, mint néhány évvel ezelőtt, mivel a tehetségpiac jelentősen bővült. A munkáltatók nem csupán kódsorokat keresnek, hanem olyan jelölteket is, akik kritikus gondolkodásukkal és technológiai ismereteikkel képesek komplex problémák megoldására.
Jason Gowans, a Levi Strauss & Co. digitális vezetője hangsúlyozza, hogy "a globális piac versenyképessége folyamatosan növekszik. A tehetségekkel szembeni elvárások szintje is jelentősen emelkedett." A GitHub Copilotot integráló vállalatok már most is észlelnek a hatékonyságukban bekövetkezett javulásokat, miközben a legkiválóbb szakemberek iránti kereslet továbbra is fennmarad.
Bár az MI-eszközök folyamatosan fejlődnek, és az informatikai vezetők elismerik, hogy a jövőbeni lehetőségek még nem teljesen körvonalazódnak, ezek az eszközök már most is hozzájárulnak ahhoz, hogy a csapatok gyorsabban reagáljanak az üzleti igényekre. Kalyani Sekar, a Verizon adat- és mesterséges intelligencia vezetője úgy véli, hogy "Talán akkor érdemes igazán elgondolkodnunk a dolgokon, amikor a hátralék szintje minimálisra csökken."