A fanfiction lehetőséget ad arra, hogy a szerzők által elkövetett hibákat orvosoljuk, vagy éppen ellenkezőleg, új dimenziókkal gazdagítsuk a kedvenc univerzumaidat.
Tehát a rajongói fikciót úgy határozzák meg, hogy bár kapcsolatban áll az eredeti, ún. kanonikus fiktív univerzummal, de nem része annak, vagy egy alternatív univerzumban játszódik, ezért "fanonnak" nevezik, ami elkülönül a kánontól.
A mai értelemben vett szerzői jog elfogadása előtt gyakori volt, hogy a szerzők más művek szereplőit vagy cselekményeit másolták le. A fanfiction kifejezést már 1938-ban használták nyomtatásban. A szó az 1944-es Fancyclopedia-ban is megjelenik, ami a rajongói zsargon enciklopédiája, és úgy definiálják, mint "fiktív történet a rajongóktól, vagy néha a profiktól, ami alkalmanként behoz néhány híres karaktert más történetekből".
A fanfiction világa már évszázadok óta létezik: 1614-ben Alonso Fernández de Avellaneda merész lépésre szánta el magát, amikor megírta Cervantes klasszikusának, a Don Quijoténak a folytatását. Azóta a rajongói írások műfaja töretlen népszerűségnek örvend. Másik figyelemre méltó példa Anthony Horowitz, aki 2011-ben bemutatta A selyemház titka című regényét. Ezt a művet bátran nevezhetjük a Sherlock Holmes univerzumban játszódó modern fanfictionnak, hiszen új életet lehelt a híres detektív kalandjaiba.
1964-ben debütált Gene Roddenberry mesterműve, a Star Trek első epizódja, amely szinte azonnal ikonikus státuszt szerzett. A 60-as évek folyamán a Star Trek körüli rajongói közösségek, vagyis fandomok, szaporodtak, és a fanzinek is elkezdtek felbukkanni. Az első, a Star Trek univerzuma iránti szenvedélyt tükröző fanzine, a Spockanalia, 1967-ben látott napvilágot. A rajongók postai úton, jelképes áron küldték egymásnak ezt a kiadványt, hogy fedezzék a nyomtatási költségeket, vagy személyesen, a fandom találkozókon cserélték ki a fanfiction műveket.
Hasonló ment végbe a Csillagok háborújánál, ahol a mai napig virágzik a műfaj, és egyre csak érkeznek az újabb univerzumok még izgalmasabb karakterekkel. Természetesen, a világháló megjelenésével a fanfiction még népszerűbbé és elterjedtebbé vált, hiszen így gyorsan és könnyedén el lehet merülni a vágyott világokban és történetekben. 1998-ban indult el a FanFiction.Net non-profit oldal, ami lehetővé tette, hogy bárki feltölthessen tartalmat bármilyen rajongói körben.
A rajongói fikciók szabad közzétételi lehetősége egy könnyen elérhető archívumban rendkívüli népszerűséget hozott az oldal számára. A modern fanfiction egyik legismertebb példája E.L. James "A szürke ötven árnyalata", amely valójában az "Alkonyat" könyvsorozat ihletésére készült, hiszen a történet főszereplői között Bella és Edward is feltűntek. A szerzői jogi problémák elkerülése érdekében James átalakította a karakterek neveit, így Anát és Christianra keresztelte őket a regényeiben.
Anna Todd világhírű regénye, a Miután, izgalmas utazásra invitálja az olvasót. Az írónő, aki szenvedélyes One Direction rajongó, a főszereplő, Hardin Scott karakterét a zenekar énekeséről, Harry Stylesról formálta meg, míg a többi szereplő is a fiúbanda tagjainak inspirációjából született. Azonban nem szükséges One Direction fanatikusnak lenned ahhoz, hogy élvezd a történetet; a regény érzelmei és fordulatai bárki számára vonzóak lehetnek. 2013-ban, miután átalakította a karakterek neveit, végre megjelent a könyv, elindítva ezzel egy hatalmas irodalmi jelenséget.
Bárki számára elérhető ez a világ. Nincs szükség különleges végzettségre, csupán egy kis kreativitásra és némi írásbeli jártasságra. Azok, akik nem lelkesednek a fanfictionért, hajlamosak elnézni, hogy nem az eredeti alkotó tollából származik a történet, de az igényes olvasókat nagyon zavarja, ha a szöveg tele van helyesírási és nyelvtani bakikkal. Természetesen ez a hiba egy amatőr művésztől még megbocsátható, hiszen legtöbben csupán szórakozásból vetik papírra gondolataikat.
Itt egy izgalmas tény, amely érdemes a figyelemre: a már említett Star Trek fanfiction írások 90%-át nők alkották a 60-as években, és ez a tendencia napjainkban is megmaradt. A FanFiction.Net statisztikái is azt mutatják, hogy a fanfiction írók között továbbra is túlsúlyban vannak a nők, kezdve a tinédzserektől egészen a fiatal felnőttekig. De vajon számít ez egyáltalán? Anna Todd példája jól illusztrálja, hogy a kor valójában nem lényeges: ő mindössze 23 éves volt, amikor a Miután című regénye hivatalosan megjelent, és most, 35 évesen is folyamatosan újabb könyveket ír, miközben milliók követik és szeretik munkáit.
E.L. James, 45 éves korában, 2009-ben tette közzé Master of the Universe című művét, amely végül A szürke ötven árnyalata néven vált világszerte ismertté, és hatalmas népszerűségnek örvendett. Ez újabb bizonyíték arra, hogy nem szabad az író személye alapján megítélni egy fanfiction értékét.
Sokunkkal előfordult már, hogy egy regény, film vagy sorozat végére érve úgy éreztük, mintha egy barátot veszítettünk volna el. Az érzés, amikor a kedvenc történetünk véget ér, különösen fájdalmas tud lenni, főleg ha az alkotás olyan mélyen a szívünkhöz nőtt, hogy szívesen maradnánk benne egy kicsit tovább. Néha az is megesik, hogy a sorozatunkat hirtelen elkaszálják, vagy a befejezés olyan csalódást keltő, mint a Trónok harca 8. évada, ami sok nézőt megosztott. Ilyenkor az ember gyakran új történeteket keres, amelyek hasonló élményeket kínálnak, vagy a fanfiction világába merül, ahol a szeretett karakterek újra életre kelnek. Ezen írásokban nemcsak új kalandok várnak rájuk, hanem a mélyebb, eddig nem látott oldalukat is felfedezhetjük, így a világuk még gazdagabbá válik.
Ez a jelenség hasonlít a "több szem többet lát" elvre, hiszen ahány szerző, annyi különböző nézőpont létezik. Ennek eredményeként hihetetlenül egyedi és izgalmas alkotások születhetnek, amelyek egy-egy rajongó képzeletéből csíráznak ki.
Tehát, attól még, hogy nem az eredeti szerző szövi tovább történetet, egyáltalán nem jelent silány vagy kidolgozatlan munkát az amatőr író részéről, aki igenis képes lehet továbbvinni a sztorit és ezáltal csodás élményt adhat az olvasónak. A fanfiction történetek valójában szenvedélyprojektek, így nagy eséllyel számíthatunk arra, hogy megkapjuk azt a kényelmet és biztonságot, amire akkor vágyunk, ha valami jót szeretnék olvasni.
Az amatőr írók varázslatos világa lehetővé teszi számunkra, hogy felfedezzük a szívünknek legkedvesebb univerzumbeli kalandokat, sőt, sok esetben mindezt anyagi megterhelés nélkül tehetjük, hiszen számukra az írás és a szórakoztatás a legfontosabb. Nincs is annál bántóbb, mint amikor azt mondják, hogy a fanfictionök "nem valódi" írások, "nem igazi" íróktól. Ezek a tehetséges alkotók rengeteg energiát fektetnek a történeteikbe, és minden egyes sorban ott van a szenvedélyük és a lelkesedésük.
Egy mű értéke nem csökken attól, hogy nem neves vagy diplomás szerző jegyzi, aki saját maga véleményezi a munkáját. Egy fanfiction képes lehet olyan mélységeket és érzelmi gazdagságot nyújtani, amely akár felülmúlja az eredeti alkotás színvonalát. Az írás igazi varázsa abban rejlik, hogy a kreativitás és a szenvedély bármilyen formában képes életre kelni.