Egy ápolónő, aki 15-szörös életfogytiglani büntetést kapott, most végre ártatlanságát bizonyította. Az igazság napvilágra került, és a nő sorsa drámai fordulatot vett.


A 35 éves angol ápolónő, Lucy Letby 15-szörös életfogytiglant kapott 2024-ben, csecsemőgyilkosságok miatt.

Lucy Letby, a 35 éves brit ápolónő, 15 életfogytiglani börtönbüntetést kapott, miután a bíróság megállapította, hogy 2015 és 2016 között hét csecsemő életét oltotta ki egy vidéki angol kórház koraszülött osztályán. Ezen felül további hét kisbaba megölésére is kísérletet tett. Az ügy részleteit a Telex számoltatta be.

A Büntetőügyek Felülvizsgálati Bizottsága, közismert nevén CCRC, egy olyan testület, amelynek feladata a büntetőjogi ügyek újraértékelése és a jogsértések kiküszöbölése. Ez a bizottság különösen fontos szerepet játszik a jogi rendszerben, mivel lehetőséget biztosít arra, hogy azok, akik úgy érzik, hogy igazságtalanul ítélték el őket, fellebbezzenek döntéseik ellen. A CCRC célja, hogy biztosítsa a tisztességes eljárást, és hozzájáruljon a jogi igazságszolgáltatás megerősítéséhez.

Vizsgálatot indítottak az ügy körülményeinek tisztázására. A lehetséges igazságszolgáltatási hibák felderítésével foglalkozó szervezet által megbízott 14 fős szakértői csapat megállapította, hogy nincs olyan orvosi bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy az elhunyt vagy életveszélyes állapotba került csecsemőket szándékosan bántalmazták.

A kedden bemutatott alapos jelentés alapján a koraszülöttosztály munkatársai rendkívül nagy nyomás alatt álltak.

A Liverpool közelében található Chester Grófnője Kórház (CoC) egyedülálló helyszín, ahol a modern orvostudomány és a hagyományos ellátás harmonikusan találkozik. Az intézmény nem csupán egészségügyi szolgáltatásokat nyújt, hanem a közösség szívéhez is közel áll, hiszen elkötelezett a betegek és családjaik jólétének biztosításában. A kórház szakértői csapata folyamatosan azon dolgozik, hogy a legmagasabb színvonalú ellátást nyújtsa, miközben figyelmet fordít a betegek egyéni igényeire és érzéseire. Itt a gyógyulás nem csupán a fizikai állapotról szól, hanem a lelki támogatásról és a közösségi összetartozásról is.

koraszülött osztályán átlagosan évi négy csecsemő halt meg, de 2015 júniusa és 2016 júniusa között 13 gyermek vesztette életét. Több más esetben a kicsik szervezete ugyancsak nyilvánvaló magyarázat nélkül, hirtelen omlott össze.

A kórház vezetősége az egészségügyi hatóságok segítségét kérte, és a vizsgálat során kiderült, hogy a kezelésekhez viszonyítva drasztikusan alacsony a rendelkezésre álló ápolók és tapasztalt szakorvosok száma. A korlátozott anyagi források és az alacsony létszám következtében számos szakmai hiba történt, amit a hatóságok a kedvezőtlen munkakörülményekre hárítottak, és ezek hozzájárultak a halálesetek számának növekedéséhez.

Felmerült, hogy talán egyéni hibák is közre játszhattak a tragédiákban. Ezután észrevették, hogy Lucy Letby feltűnően sokszor dolgozott, amikor halálesetek történtek. Letby-t ezután nem elhelyezték az osztályról, miközben a kórházfelügyelet vizsgálata nyomán eközben az osztályt is lefokozták, így

Nem tudott további veszélyeztetett koraszülötteket fogadni.

A két módosítást követően a halálozások száma csökkent. Letby később ismét a koraszülött osztályra vágyott, azonban az orvosi közösség egyes tagjai aggodalmukat fejezték ki, mivel úgy vélték, hogy a csecsemők halála összefüggésben állhatott vele. Az ügy körüli tisztázás érdekében feljelentést tettek. Ennek következtében nyomozás indult az ápolónő ellen, és bírósági eljárás is megkezdődött.

A rendőrség egy táblázatot készített az esküdtszék számára, amelyben 25 olyan eset szerepel, amelyek miatt Letbyt vádolják. Ezek közül néhány esetben a csecsemő a koraszülöttosztályon életét vesztette, míg más esetekben a gyermekek szervezete "csak" összeomlott, de sikerült őket megmenteni. A táblázat alapján Letby minden egyes esetben a műszakban tartózkodott, míg más kollégái nem voltak jelen ilyen gyakorisággal. Később azonban kiderült, hogy a rendőrség önkényesen állította össze a táblázatot: kihagytak olyan eseteket, amikor más csecsemők szervezete is összeomlott, csupán Letby éppen nem dolgozott. Emellett a táblázatból hat olyan haláleset is kimaradt, amelyek az érintett időszakban történtek, de Letby nem volt műszakban.

Közvetlen bizonyítékot sem találtak

Letby ellen. A vád "józan paraszti észre", meg olyan érvekre hivatkozott, hogy Letby jóval több alkalommal dolgozott a tragédiák idején, mint kollégái. A vele szemben állást foglaló orvosi szakvéleményt sok kritika érte, a bíróság mégis bűnösnek mondta ki Letbyt. A CCRC szóvivője a keddi sajtótájékoztatón nem tudott választ adni a kérdésre, mennyi időbe telhet döntést hozni abban, hogy vissza kell-e utalni az ügyet a fellebbviteli bírósághoz, ahol adott esetben hatályon kívül helyezhetik az ítéletet.

Related posts