**10 Meglepő Tény a Mikulásról, Amit Talán Még Nem Tudtál** 1. **Eredeti név**: A Mikulás neve Szent Miklósra vezethető vissza, aki a 4. században élt Törökország területén. Őt a gyermekek és a tengerészek védőszentjeként tisztelik. 2. **Többféle alakba
A kéményen keresztül leereszkedő télapó alakja Washington Irving New York története című, 1809-ben kiadott könyvében jelent meg legelőször.
1. Szent Miklós Krisztus után 280 körül születetett a ma Törökországhoz tartozó Patara városában. A jómódú családból származó, az aszkéta életmódhoz vonzódó ifjú egyházi pályára lépett. Myra (Müra) - ma: Demre, Törökország - városának püspöke lett. A hagyomány szerint 52 esztendeig töltötte be hivatalát és ez idő alatt messze földön híre ment bőkezűségének, jóságának.
December 6-án, 343-ban távozott az élők sorából, és ezzel a nappal a nyugati kultúrkörben a gyermekek megajándékozásának ünnepe született.
Szent Miklós maradványainak egy részét kereskedők hozták el kis-ázsiai nyughelyéről az olasz Bariba. A földi hamvak és csontok másik felét az első keresztes háború során Velencébe szállították.
A török kormány napjainkban jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy visszanyerje Szent Miklós ereklyéit Olaszországtól.
5. Kezdetben a Mikulás segítői között ott voltak a krampuszok, az angyalok és a manók. Az idő múlásával azonban az angyalok eltűntek a színből, és a Mikulás csapatában már csak a krampuszok és a manók maradtak hűséges társak.
A télapó figurája, ahogy azt Washington Irving New York története című, 1809-es művében először láthattuk, a kéményen leereszkedve vált a gyermeki álmok szimbólumává. Irving kreatív leírása nyomán a Mikulás alakja kezdett formát ölteni, ami azóta világszerte népszerűvé vált.
7. Clement Clarke Moore amerikai költő 1822-ben megalkotott, Szent Miklós látogatása címet viselő költeményének köszönhetően terjedt el a köztudatban a Télapó ajándékszállításra szolgáló szánja, és a szánt húzó rénszarvasok száma.
8. Az első "nagyáruházi" Mikulás James Edgar, egy massachusettsi üzletember volt, aki 1890-ben bújt bele a piros ruhás jelmezbe, ezzel új hagyományt teremtve.
A Coca-Cola reklámjaiban látható vidám, kövérkés Mikulás, aki piros kabátban tündököl, 1931-ben debütált az italkészítő cég népszerű kampányának keretein belül.
10. A csokitélapó gyártása 1934-ben kezdődött Magyarországon.